Психологічна підтримка для кожного

Шановні батьки!
У нашій гімназії працює соціально-психологічна служба!
Наші спеціалісти надають консультації у телефонному режимі та вайбер
КОНТАКТИ:
Соціальний педагог
Кієнко Світлана Вікторівна ( Пн та Чт. з 09:00 до 12:00) тел. 0978481883)

Практичний психолог
Гомель Оксана Андріївна (Ср та Пт. з 13:00 до 17:00) тел. 0667411278

Практичний психолог
Брачун Микита Юрійович ( Вт-Чт з 13:00 до 17:00) тел. 0933396675

Корисні поради
від психолога НВК ''Потенціал'' Гомель О.А.

Мета карантину – попередити можливе розповсюдження інфекції.
Однак, далі виникають нові виклики. І головний – пройти це випробування з мінімальним стресом.
Що може допомогти?

ПЛАНУЙТЕ СВОЇ ДНІ.

Розпорядок дня структурує наше життя, організовує діяльність, знижує рівень стресу і додає відчуття безпеки.
Тому плануйте дні для РОДИНИ, а не тільки для дітей.
Як розпланувати день так, щоб він був максимально ефективним?
1. В ситуації карантину психологи рекомендують планувати ТІЛЬКИ НАСТУПНИЙ ДЕНЬ. І всі мають його дотримуватись.
2. Включайте певні побутові задачі з «життя до карантину».
Дорослим це зробити легко, але не забувайте і про дітей. Наприклад, якщо в обов’язки дитини входило мити посуд після вечері, то не починайте робити це самі.
3. Також важливо дотримуватись режиму сна, який був до карантину. Це допоможе і дорослим і дітям швидше адаптуватися після повернення до звичайного життя.
4. Заплануйте як родинний (спільну діяльність) так індивідуальний час. Коли кожний буде займатися особистою справою. ВАЖЛИВО щоб кожен сам для себе вирішував, що він буде робити в цей час.
5. Завдання дня мають охоплювати різні види діяльності (інтелектуальну, фізічну, релаксаційну, розважальну, онлайн спілкування з друзями, групову і індивідуальну).

ПРОДОВЖУЙТЕ СПІЛКУВАТИСЬ З ДРУЗЯМИ І РІДНИМИ.

Звичайно за допомогою телефону, чатів чи відеодзвінків. Найкращі теми для спілкування позитивні, наприклад: «Що тебе сьогодні порадувало? Що нового ви зробили чи дізналися?» Труднощами теж можна ділитися, але краще в контексті вирішення проблеми.

РОБІТЬ ЩОСЬ НОВЕ.

Це правило важко виконувати кожен день. Достатньо зробити щось нове один-два рази на тиждень. НОВЕ – це те, що ви ще ніколи не робили. Це може бути і нова саморобка, і спільна діяльність. Наприклад, вперше зварили з дитиною разом манну кашу. Чи вперше дитина самостійно зробила математику.
ПРАВИЛО ЕКРАНУ - потрібно виділити певний час для проведення часу в інтернеті, в комп’ютерних іграх і перегляді ТВ. Для батьків найпростіше «відпустити» дитину в гаджет, щоб не заважали. Однак «правило екрану» стосується і батьків.
Краще використовувати онлайн час ефективно. Наприклад, сходіть з дитиною в зоопарк чи в цирк, погуляйте по парку, чи зайдіть в музей (звичайно, я кажу про онлайн-подорожі).

ПІДТРИМУЙТЕ ОДИН ОДНОГО.

Карантин – велике випробування. Тому треба більше говорити про позитивні риси/дії один одного. ВАЖЛИВО мінімізувати критику і покарання. Це ж стосується і самокритики. Багато батьків, починають відчувати сильну провину за свої помилки, що призводить до ще більшого стресу і нестриманості. Ідеальних людей не існує.
ПРАВИЛО «СТОП» - кожен в родині, має право підняти руки і сказати «стоп»: якщо йому кажуть щось вкрай неприємне; чи хтось в родині проявляє агресію тощо.
Звичайно людина має пояснити, чому застосував правило (якщо хтось не розуміє причини).

ПРАВИЛО ОЛІВЦЯ – «олівець» - це будь-який предмет, який вибере родина. Використовують це правило під час сварки чи активної суперечки, коли всі починають говорити одночасно. Суть в тому, що говорити може лише той, хто тримає «олівець». І говорити певний час (рівний для всіх) 1-3 хвилини. Всі інші в чей час слухають мовчки. Потім олівець бере інший учасник розмови і висловлюється при повній тиші. Правило олівця допомогає нам почути одни одного.

МІСЦЕ САМОТНОСТІ – періодично нам потрібно побути наодинці. Таке місце можна знайти навіть в однокімнатній квартирі (туалет, ванна, балкон, шафа). Домовтесь, що той, хто відчуває, що втомився від спілкування, може усамітнитись на певний час. Важливо – не звертатися до людини, яка усамітнилась (навіть з добрими намірами).

РОЗДРАТУВАННЯ – надайте право тому, хто не може стримати агресію, вийти зі спілкування. Не вимагайте від нього/неї роз'яснень, а просто дайте піти в «місце самотності». Однак роздратованість не може виправдовувати порушення правил розпорядку дня. Інколи люди використовують роздратованість як маніпуляцію, проявлю агресію - і можна нічого не робити, чи порушу правила і буду дивитися телевізор. Не допускайте такої маніпулятивної поведінки.

РУХАЙТЕСЯ - дуже важливо проявляти певну активність. Навіть якщо ви просуваєтесь не так активно, як вам хочеться – рухайтесь. Вирішили робити зарядку? Не витримуєте годину? Нічого, займайтесь 10 хвилин. Не можете за день прибрати кімнату? Нічого страшного, помийте підлогу – і вистачить. Але не забувайте про розклад на день, просто складайте його з урахуванням ваших бажань і можливостей. Головне – РУХАЙТЕСЯ. Гуртом саджати картоплю – дуже корисне рішення))

РЕЛАКСАЦІЯ – важливо приділяти певний час релаксації. Хтось займається груповою медитацією. Однак, на мій погляд, важливіше розслабитися саме для себе. Пам’таєте рекламу «І нехай увесь світ почекає». Нещодавно одна мама/клієнтка сказала: «Я на них (дітей) так розізлилася, що вирішила усамітнитися у ванній. Поки я отримувала задоволення від прийняття вани з піною, я згадала, що багато років тільки душ приймала. І часто думала, що треба знайти час поніжитися у ванні». Нарешті! Карантин на допомогу!

ДОПОМОГАЙТЕ ІНШИМ. В родині теж можна допомогати один одному, але ця порада більше для дорослих. Наприклад, якщо ви йдете до магазину, спитайте у сусідів, можливо їм треба щось. І ви принесете. Моя сусідка завжди приносить мені 5 літрів води. Чи продезинфікуйте кнопки в ліфті. Пригостіть домашнім печивом сусідів. Є багато легких справ, які ми можемо зробити на користь іншим людям. Привчати до соціально-корисних справ дітей – це гарний виховний аспект.
АЛЕ не забувайте про безпеку і правила карантину!!!

ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ПСИХОЛОГА. Все більше батьків починають скаржитися на певні емоційні проблеми, пов’язані з карантином. Не відкладайте до кризи, а звертайтесь до психологів вже при перших сумнівах в собі чи своїх діях.

ЧАС РОДИНИ – пам’ятайте, що карантин закінчиться. Але зараз ми маємо УНІКАЛЬНУ можливість згадати чи зрозуміти що родина – це наш головний ресурс в житті. І зробити все, щоб реалізуватися як щаслива родина, в якій люблzть, підтримують і позитивно мотивують один одного в цьому не простому житті.

Поради від практичного психолога Брачуна Микити Юрійовича

Бажаю здоров'я, любий НВК "Потенціал".
Карантин та самоізоляція - складне випробування сили волі, терпіння та розуміння кожного з нас. Зміна ладу і темпу життя сприймається більшістю як криза, з чим важко не погодитись, тому що вже навіть учні сумують за школою. Не безпідставним є страх стрімкого зростання агресії в суспільстві, що є однією з причин появи цього звернення, але в цей раз ми з вами побудемо виключенням з правил.
Двайте подивимося на ситуацію з іншого боку, де самоізоляція - більше вікно можливостей, ніж негативу. Можливостей зробити переоцінку своїх пріоритетів, згадати про важливість сім'ї, близьких людей.
Лікарі кажуть, що хвороба - це реакція на стрес.
Щоб відчути те, що ми називаємо стресом, нам достатньо лише уявити собі стресову ситуацію і наш організм одразу почне мобілізувати усі ресурси для збереження власного існування. Приблизно 90% часу ми діємо автоматично без повного усвідомлення того, що відбувається навколо нас. Тобто в нас існують як автоматичні дії, так і думки, і саме вони можуть стимулювати у нас появу стресу.
Саме хронічне відчуття цього стану спричиняє появу низки психічних розладів, що в 21 сторіччі носить характер пандемії і витісняє ВІЛ та інші популярні захворювання с перших позицій. Тому саме на час карантину ми є вразливими не тільки до респіраторних захворювань, а також до ментальних.

Ефективна профілактика складається з декількох кроків:

1. Фізичні навантажнння середньої інтенсивності.
2. Здоровий графік сну. Приблизно о десятій і до 5 годин ранку наш організм виділяє мелатонін, що виконує важливу функцію регуляції під час сну, тож лягати пізніше 22ї не рекомендовано.
3. Прибрати чи зменшити кількість кофеїну у вашому житті, так, кава стимулює викиди картизолу в вашому організмі. Саме картизол наш супутник хронічного стресу.
4. Практикувати майндфуллнес - клінічно апробований метод медитації без релігійної складової, все ж таки необхідно використовувати в першу чергу наукові техніки в лікуванні.

Як це працює?

Виділіть собі пять хвилин вільного часу, займіть комфортну позицію та закрийте очі. Сконцетруйтеся на власному диханні, на тому, що відбувається навколо вас саме в цей момент. Що відчуває ваше тіло, яка в кімнаті температура, звуки.
Саме відчуття тут і зараз допоможе знизити рівень стресу в організмі.

Більше про mindfullness ви зможете дізнатися з такою літератеру, як:
1. Джон Кабат-Зинн "Практика медитации: или искусство настоящего момента" (Эксмо, 2013)
2. Видьямала Берч, Денни Пенман, "Осознанная медитация: практическое пособие по снятию боли и снижению стресса" (МИФ, 2014)