Пісенно-театралізована вистава «Коляда іде …»

«Пустіть господарю до хати,

Нас тут зовсім небагато,

Четверо чи п’ятеро ,

А всього аж двадцятеро!»

  Так весело і дзвінко розпочали учні гімназії «Потенціал » свій різдвяно-новорічний виступ. Ходячи від класу до класу, діти показували пісенно-театралізовану виставу, в якій відображені свята Різдва Христового, Маланки, Василя Святого (Старий Новий рік) та обряд «Водіння Кози».

   На небі засіяла перша зірка, що знаменувала народження Христа! Діти, переодягнені пастушками і янголами, розповідають біблійну історію, чергуючи розповіді з колядками. Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свято Меланки і Василя. На відміну від Різдва ці дні були більш грайливими  у релігійному календарі, тому що в їхній обрядовості переважають язичницькі мотиви.

   Широко популярною  серед молоді є обрядова гра з участю масок – «Коза», що має свій характерний ритуальний сценарій.  Назва її походить від головного діючого персонажа, перевдягнутого козою. Яскравим номером у ритуальному дійстві став танець кози під супровідну мелодію, її «вмирання» й «воскресіння», що символізує кругообіг часу. Обряд «Маланка», як і «Коза», бере свій початок від давніх сільськогосподарських  звичаїв.                                         

  Виразний  зміст має новорічний обряд засівання, посипання.

Нас послав Святий Василь

засівати в заметіль,

й особливий дав наказ ,

щоб засіяли і в вас!

Ще й навчив казати так:

На кохання сієм мак,

сієм жито на добро,

а для сміху ось пшоно,

 на здоров’я вам овес,

щоб був кріпкий рід увесь,

а від заздрісних осіб

сієм вам пшеницю-хліб!!

Сієм, сієм,засіваєм,

з Новим Роком вас вітаєм!

Усі ці обряди з великим задоволенням відтворюють діти, даруючи святковий настрій учням, вчителям та батькам гімназії!